מועדון ליונס הוד השרון

אתה נמצא ב: דף הבית>חדשות>פרויקט עין טובה

פרויקט עין טובה

מועדון ליונס הוד השרון פותח את שנת הפעילות בפרויקט ''עין טובה''.
 
  
המועדון רכש מכשיר חדיש בעלות של עשרות אלפי שקלים היודע לזהות חשש לקיום תופעת ''עין עצלה'' ומפיק, בתום בדיקה קצרצרה, דו''ח תוצאות אבחון 
למועדון ליונס הוד השרון החליט לפני כשנה להצטרף לפרויקט שיזם ארגון הליונס הבינלאומי לאיתור ''עין עצלה'' בקרב ילדי הגנים.
 
הפרויקט אושר על ידי משרד הבריאות, משרד החינוך וקיבל את ברכת הדרך של גב' יפה עזרא מנהלת מחלקת החינוך ושל גב' גלילה שמש מנהלת מדור גני ילדים.
 
תופעת ''עין עצלה'' (לקות שבה לא נוצרת על רשתית העין תמונה תקינה וחדה), פוגעת בכ-3-5% מהאוכלוסייה, ומהווה, בגיל הילדות, את הסיבה השכיחה ביותר ללקות ראייה. עין עצלה ניתנת לטיפול יעיל עד גיל 7 , אם הליקוי מתגלה בזמן. חוסר טיפול בליקוי עלול להסתיים בעיוורון! סיכון נוסף - ראייה לקויה מעכבת את התפתחות הילד ומקשה על תהליכי הלמידה שלו.
 
לצורך האבחון, רכש מועדון ליונס הוד השרון, בשיתוף עם מועדון ליונס לטינוס השרון, פוטוסקרינר, מכשיר חדיש בעלות של עשרות אלפי שקלים הניתן לתפעול בלי שיתוף פעולה מילולי של הילד, ללא צורך בטיפות או כל התערבות, ומתאים גם לילדים בגיל הרך. מדובר במערכת דיגיטלית ממוחשבת, היודעת לזהות חשש לקיום תופעת ''עין עצלה'' ומפיקה, בתום בדיקה קצרצרה, דו''ח תוצאות אבחון.
 
תרומה שהתקבלה ממשפחתה של אינה שרון ז"ל, סייעה למועדון ליונס הוד-השרון ברכישת הפוטוסקרינר. אינה שרון ז"ל הייתה חברת המועדון שנפטרה למרבה הצער באופן פתאומי בחודש נובמבר 2013.

ביום רביעי שעבר, השתתפו 21 מחברי המועדון במפגש הסמכה לתפעול המכשיר.

המפגש כלל הרצאה שנתן ד''ר איתי בן ציון, רופא עיניים ילדים מבי''ח ''שיבא'', המלווה את הפרויקט מתחילתו. בתום ההרצאה ערכו המשתתפים היכרות עם הפוטוסקרינר, בהדרכתו של צחי קמחי, אופטומטריסט, המשווק את המכשיר בארץ, וניתנה לכל משתתף ההזדמנות לתרגל בעצמו את הבדיקה. 
 
במהלך שנת הלימודים הקרובה, יגיעו לכל גני הילדים בעיר מתנדבי מועדון הליונס, שהוסמכו ע''י ד''ר איתי בן ציון לבצע את הבדיקה. המתנדבים יבדקו, באמצעות הפוטוסקרינר, את עיני הילדים. התהליך פשוט, מהיר מאד, אינו פולשני, ואין כל חשש לקרינה ממנו. ''דו''ח תוצאות אבחון'' יימסר להורי הנבדק/ת, באמצעות הגננת. במקרה שהדו''ח יצביע על ליקויי ראייה המהווים גורם סיכון ל''עין עצלה''' יומלץ להורים לפנות עם הילד לבדיקה מקיפה וטיפול אצל רופא העיניים.
 
לפני הבדיקה יקבלו ההורים מכתב ובו הסבר על תופעת ''עין עצלה'' , וכתנאי לביצוע הבדיקה אצל ילדם יידרשו לחתום על טופס הסכמה. הבדיקה אינה כרוכה בתשלום כלשהו.